Tip en ven
DUFs Nyhedsbrev # 18 - 3. februar 2009
Foreningslivet øger børns trivsel
Foreningsaktive børn trives bedre end børn, der bruger fritiden på individuelle, uorganiserede aktiviteter.

I foreningerne opnår børn nye færdigheder i trygge rammer. Og fællesskabet påvirker børnene positivt - modsat tv og individuelle aktiviteter, viser en ny undersøgelse. 

DUFs Nyhedsbrev fortæller også om den store interesse for Ungdomskommuneprisen. 15 kommuner er indstillede til prisen. DUF giver prisen til en kommune, der gør en ekstraordinær indsats for unge.

Samtidig fortæller nyhedsbrevet om, hvordan kravet om stemmeret til 16-årige rykker stadigt højere på den politiske dagsorden. 16-års valgret er således et hovedkrav i SF's bud på regeringsgrundlaget for en centrum-venstre regering efter næste valg.  

70 børne- og ungdomsorganisationer er med i DUF. I nyhedsbrevet kan du læse om DUFs mange medlemstilbud, der serveres i en ny publikation.

God læselyst!


Nyheder

Stor interesse for Ungdomskommuneprisen
15 kommuner er nu med i opløbet om titlen ’Årets Ungdomskommune 2008’. DUF giver prisen til en kommune, som gør en ekstraordinær indsats for unge.

Læs mere...
Foreningslivet øger børns trivsel
Foreningsaktive børn trives bedre end børn, der bruger fritiden på individuelle, uorganiserede aktiviteter. Det viser en ny undersøgelse blandt 6.000 børn.

Læs mere...
SF: 16-års valgret som regeringsgrundlag
Stemmeret til 16-årige er et hovedkrav i SF's bud på regeringsgrundlaget for en centrum-venstre regering efter næste valg.

Læs mere...
Ny publikation om DUFs medlemstilbud
Rådgivning, kurser, netværk, rabatordninger og hjælp til organisationsudvikling er blandt de muligheder, som DUFs 70 medlemmer kan benytte. En ny folder fortæller om DUFs medlemstilbud.

Læs mere...
Ungdomspolitikere mod fælles fremtid
30 ungdomspolitikere fra Libanon kommer til Danmark for sammen med danske ungdomspolitikere at debattere emner som ytringsfrihed, menneskerettigheder, integration og unges indflydelse i samfundet.

Læs mere...

SE FLERE NYHEDER...

Arrangementer

Hvor kommer fremtidens frivillige fra?
Fyraftensmøde: Internettet er blevet stedet, hvor man finder information om alt – også frivilligt arbejde. Derfor bør online-rekruttering være en del af jeres forenings rekrutterings-strategi.

Læs mere...
Ungdomslederkursus 2009
Ungdomslederkurset afholdes i år i uge 40-41 på Haslev Udvidede Højskole.

Læs mere...
Videnskalas 2009
I år afholdes Videnskalas på Ørestad Gymnasium i weekenden den 20.-21. juni. Videnskalas byder på masser af ny inspiration - workshops, hygge og underholdning - for DUFs medlemsorganisationer.

Læs mere...
Relationwise for begyndere
Relationwise er et internetbaseret program til udarbejdelse af spørgeskemaer, hvor man let kan designe, distribuere og bearbejde mangeartede undersøgelser.

Læs mere...

SE FLERE ARRANGEMENTER...

Jobs

Konsulent til organisationsudvikling
DUF søger en konsulent til organisationsudvikling, primært til procesforløb i DUFs 70 medlemsorganisationer.
Studentermedarbejder
DUF søger en studentermedarbejder til et pilotprojekt med uddannelse af dialogambassadører.
Projektkoordinator
EEO søger projektkoordinator.
Vækst- og udviklingskonsulent
Det Danske Spejderkorps søger vækst- og udviklingskonsulent.

SE FLERE LEDIGE JOBS...

Dansk Ungdoms Fællesråd
Scherfigsvej 5 | 2100 København Ø | Tlf. 3929 8888 | Fax 3989 8382 | duf@duf.dk

Du modtager dette nyhedsbrev, fordi du har tilmeldt dig via vores website. Hvis du ikke længere ønsker at modtage nyheder fra og om DUF via mail, kan du afmelde dig her

Hvis du ønsker at opdatere din profil, kan du klikke her