
Presseklip juli 2009
Foreningsaktive stryger til tops som chefer
01.07.2009
Undersøgelse foretaget af Gallup for DUF viser at 2 ud af 3 erhverveleder har en baggrund som foreningsaktive. 75 procent af dem mener tilmed, at foreningsarbejdet har gavnet deres karriere, 60 procent, at det har gjort dem til bedre ledere.
Bragt i Erhverv på nettet (epn.dk), Urban Øst, MetroXpress, Vejle Amts , Elbo Bladet, Lolland-Falsters Folketidende, Dejle Amts Folkeblad og Kristeligt Dagblad
PORTRÆT: Filantropi udført professionelt
01.07.2009
Kommende direktør for Egmont Fondens støtte- og bevillingsadministration, Henriette Christiansen, har tidligere været aktiv i DUF.
Bragt i Politiken og Jyllands Posten
I nyt job
02.07.2009
Tidligere integrationsminister, Rikke Hvilshøj, har fået nyt job som direktør i erhvervslivet. Hun har tidligere været aktiv i DUF.
Bragt i Børsen
Et liv med medier
03.07.2009
Chefredaktør og administrerendedirektør for Sjællandske medier, Torben Dalby Larsen, fylder 60 år. Han har tidligere været aktiv i DUF.
Bragt i Dagbladet Køge, Ringsted, Roskilde, Politiken og Sjællandske
Her kan unge prøvestemme til kommunalvalg
05.07.2009
26 kommuner afholder prøvevalg for 16-og 17-årige i forbindelse med kommunalvalget i november. DUF har medvirket til at bane vejen for prøvevalgene og håber, det kan være et skridt på vejen til en lavere valgretsalder.
Bragt i DR1 TV-Avisen, Newspaq MSN, Urban.dk, Stiften.dk, Nordvestnyt.dk, Jp.dk Avisen.dk, Fyn.dk, lorry.dk, jp.dk, Maskinbladet.dk, Information.dk, Berlingske.dk, Sondagsavisen.dk, Fyensstiftstidende.dk, Sjællandsnyheder.dk, Horsenefolkeblad.dk, Sh-online.dk, Veljeamtsfolkeblad.dk, TV2Fyn.dk, Jydskevestkysten.dk, BT.dk, Kristligsdagblad.dk, Nordjyske.dk, Odderavisen.dk, Midtjyllandsavis.dk, Fynsamtsavis.dk, bornholmstidende.dk, MetroXpress.dk, Helsingør Dagblad og Ritzaus Bureau
Prøvevalg for unge i tre fynske kommuner
05.07.2009
Svendborg, Faaborg-Midtfyn og Nordfyns kommuner afholder prøvevalg for 16-17-årige.
Bragt i dr.dk
Hver fjerde kommune lader unge stemme
05.05.2009
Omtale af DUF.
Bragt i dr.dk
DF: Prøvevalg er spild af penge
06.07.2009
26 kommuner afholder prøvevalg for unge til kommunalvalget. Hos Dansk Folkeparti forstår man dog ikke, at kommunerne vælger at sænke valgretsalderen på forsøgsbasis. Det er spild af tid og penge, mener kommunalordfører Hans Kristian Skibby.
Bragt i Lokalavisen.dk, ugebaldet.dk, Skandeborg.lokalavisen.dk, roskildemediecenter.dk, Århus.lokalavisen.dk, Danske Kommuner Online, Norsvestnyt.dk og Allerød Nyt
Århus holder prøvevalg for unge
06.07.2009
Århus er med, når de 16-17-årige i over en fjerdedel af landets kommuner stemmer ved prøvevalg parallelt med kommunalvalget.
Bragt i Århus Stiftstidende
Næstved og Slagelse vil holde prøvevalg
06.07.2009
Køge kommune holder prøvevalg parallelt med kommunalvalget. Succeskriteriet for Køges borgmester Marie Stærke er en valgdeltagelse på 50 procent, så de unge viser at de interesserer sig for lokalpolitik og gerne vil være med i prøvevalget.
Bragt i Sjællandske, Dagbladet Ringsted og Dagbladet Køge
DUF øger tilskud til u-landsarbejde
07.07.2009
DUFs projektpulje, som er sat i verden for at forbedre børne- og ungdomsorganisationers muligheder for u-landsarbejde, har netop forhøjet beløbsgrænserne. Samtidig er der på forsøgsbasis åbnet op for nye muligheder for at få støtte til ungdomsorganisationernes partnerskabsaktiviteter i den 3. verden.
Bragt i ulandsnyt.dk
Ikast-Brandes unge til valg
07.07.2009
Ikas-Brande kommune er blandt de 26 kommuner, som har besluttet at holde prøvevalg for de 16-17-årige i forbindelse med kommunalvalget.
Bragt i Herning Folkeblad
Få stemmer kan gøre prøvevalg til fiasko
12.07.2009
Der er prøvevalg på vej i en fjerdedel af landets kommuner, men hvis stemmeprocenten ikke bliver høj, kan det ende med en fiasko for fortalerne for nedsættelse af valgretsalderen, her i blandt DUF. Det mener valgforskere Roger Buch fra Danmarks Journalist Højskole og Kasper Møller Hansen fra Københavns Universitet.
Bragt i Kristeligt Dagblad, Jp.dk, TV2 Øst, Nordvestnyt.dk, TV2Fyn.dk, dr.dk, Urban.dk, Lorry.dk, Bt.dk, Maskinbladet.dk, Sondagsavisen.dk, Odderavis.dk, Midtjyllandsavis.dk, Berlingske.dk, Sh-online.dk, Nordjyske.dk, Information.dk, Fyensstiftetidende.dk, Sjællandsnyheder.dk, Bornholmstidende.dk, Vejleamtsfolkeblad.dk, Jydske Vestkysten, MetroXpress, Fynsamtsavis.dk, Ritzaus Bureau, TV2-Nyhederne Online, Skive Folkeblad, Danske Kommuner Online, Helsingør Dagblad, Frederiksborg Amts Avis, Nordjyske Stiftstidende Jammerbugten
Retten til at vælge
13.07.2009
Kritisk indlæg, som argumenterer imod at give 16- og 17-årige valgret. DUF kritiseres for at ville bruge unges valgdeltagelse ved de kommende prøvevalg som argument for at sænke valgretsalderen.
Bragt i Sjællandske, Frederiksborg Amts Avis og Dagbladet Køge, Ringsted, Roksilde
Nej til sænkning af valgretten til 16 år
13.07.2009
Debatindlæg imod en sænkelse af valgretsalderen skrevet af Af Rune Kristensen, Landsformand for Konservativ Ungdom og Evals Gruevski, kandidat til Næstved Byråd og til Region Sjælland for De Konservative.
Lokalavisen.dk, Sjællandske, Lolland-Falsters Folketidende, Dagbladet Køge, Ringsted, Roskilde og Nordvestnyt.dk
Narresut
17.07.2009
Kritisk debatindlæg mod DUFs forsøg på at få sænket valgretsalderen til 16 år.
Bragt i skive Folkeblad
DSU: KU-Formand har selv slået hovedet
17.07.2009
Konservativ Ungdom og Danmarks Socialdemokratiske Ungdom er uenige om omfanget af medlemsfrem- og tilbagegang i de politiske ungdomsorganisationer. Avisen henviser til DUFs opgørelse over foreningernes medlemstal.
Bragt i Dagbladet Ringkjøbing-Skjern
Røde Kors roser Haarders udspil
22.07.2009
Undervisningsministeren vil belønne unges frivillige arbejde med et diplom. Det mener blandt andet Røde Kors er en rigtig god idé, for frivilligt arbejde styrker både de unges CV og sammenhængskraften i samfundet. I artikeln henvises til DUFs erhvervslederundersøgelse. Her svarer 88 procent af 200 adspurgte erhvervsledere, at frivilligt arbejde styrker de unges erhvervsmuligheder.
Bragt i Newsmarket.dk
