
Presseklip juni 2008
Ungdomskortet er på forsiden
28.06.08, Nordjyske Stiftstidende
Frederikshavn Kommune og Frederikshavns Ungdoms Fællesråd er enige om at lave et ungdomskort til 12-18 årige i kommunen. Ungdomskortet er dog allerede kommet på forsiden af DUFs hjemmeside: "Kortet skal gøre det muligt at køre gratis med tog og bus i hele kommunen og give rabatter ved indmeldelse i en forening, ved teater- og biografbesøg, koncerter og sportsarrangementer."
"Det er nu ikke sådan noget, man bare lige gør, så vi skal have afklaret hvilke firmaer, organisationer, institutioner og foreninger, der skal være med, og hvordan det skal forvaltes," siger formanden for børne- og ungdomsudvalget, Paul Rode Andersen (SF), til Nordjyske Stiftstidende.
Kvinder klør på i foreningslivet
25.06.08, DR Nyheder/Penge
I erhvervslivet kniber det lidt med at få mange kvinder på lederposter og i bestyrelser. Men kvinderne er til gengæld godt repræsenteret på lederposter i foreningslivet. Det viser en undersøgelse foretaget af DUF. Tilsammen udgør kvinderne 43 procent af alle bestyrelsespladserne i DUF's medlemsorganisationer. 42 procent af organisationernes formænd og 27 procent af de praktiske ledere er ligeledes kvinder, skriver DR Nyheder/Penge.
Engholm Sogn satser på de unge voksne
10.06.08, Allerød Nyt
Engholmkirken har fået en samlet støtte på i størrelsesordenen 700.000 kr. til et projekt, der skal støtte de såkaldt unge voksnes tilknytning til kirken. Engholmkirken har mulighed at trække på et af Kirkefondets projekter, der vil støtte aktive unge i folkekirken, frivillige såvel som ansatte. Projektet er blevet udvalgt til regionsprojekt af Y's Men Region Danmark for perioden 2008-2009 med en støtte på ca. 600.000 kr. Endvidere har projektet tidligere modtaget initiativstøtte på ca. 100.000 kr. fra DUF, skriver Allerød Nyt.
